Infrastruktūra, Miestai

Vizitas Akmenės rajone

2022 m. balandį iš Akmenės bendruomenės gavome prašymą padėti ir sudalyvauti svarstymuose dėl K. Kasakausko g. Akmenėje projekto įgyvendinimo. Buvo prašoma apginti dviračių tako įrengimą, nes iš projekto staiga dingo galimybė judėti dviračiu – liko tik pėsčiųjų takas. Nieko nelaukus pateikėme projekto vertinimą savivaldybei, su prašymu projektą perdaryti. Be to pasiūlymus pateikė ir pati bendruomenė.

Projekte matėsi nutrūkstantys, neatitinkantys statybos reglamento, takai.

Negavus patenkinamo atsakymo dėl gatvės projekto (be to savivaldybės atsakymas buvo nusiųstas kitu nei turėtų el. paštu), nusprendžiau susitikti su meru ir kuo daugiau išsiaiškinti dėl esamos situacijos bei galimybės ją pakeisti.

Susitikimas turėjo įvykti šių metų balandžio viduryje.

Sutartą dieną atvykau anksčiau ir prieš susitikdamas su meru nusprendžiau apžiūrėti Naująją Akmenę.

Pamačiau netikėtai daug trinkelių, kuriomis judėti nebuvo lengva – trinkelės su tarpeliais, kuriuose ratas juda nejaukiai, dviratį mėto į šonus.

Pamačiau stulpus viduryje šaligatvių ir ant perėjų:

Matosi, kad ir balos telkšo perėjose kai lija, nes tinkamai neparuoštas vandens nuvedimas. Todėl pats pirmas įspūdis nebuvo pats geriausias.

Papaišymai ant trinkelių kaip visada nėra pats geriausias pavyzdys. Tai nėra pilnavertis dviračių takas, kurio reikia dviratininkų judėjimui. Nepaisant to šiomis trinkelėmis dviratis riedėjo gan neblogai.

Takuose sutikau nemažai pėsčiųjų. Dėl aiškaus atskyrimo nebuvimo pėstieji dažnai eidavo dviračių takais:

Teigiu, kad patiko sutvarkyti kiemai, gan aiški tvarka automobilių parkavime. Toli nuo didmiestinio parkavimo bardako.

Tačiau radau ir ženklų perteklių vietoje takų tęstinumo:

Privačių namų kvartaluose įžvelgiau puikias galimybes įrengti teisingą, humanizuotą infrastruktūrą.

Šiuo metu metu kai kuriose gatvėse nėra jokios dedikuotos infrastruktūros ne automobiliams arba ji visiškai susidėvėjusi.

Štai taip atrodo pagrindinė N.Akmenės g. Latvijos link:

Čia matosi teisingai realizuoti stulpai.

Trinkelės klotos senokai, jau išsiklaipę nuo automobilių svorio, daug kalnelių dėl netinkamo įvažų projektavimo. Deja ir šiais laikais vis dar pasitaiko nemažai tokių projektavimo atvejų.

Vėliau buvo smagu važinėtis šalia bažnyčios esančiu parku, sutvarkytomis jos vietomis. N. Akmenė po truputį gražėja, pamaniau.

Nelabai buvo aišku kodėl reikalinga tokia plati vienpusio eismo gatvė (Nepriklausomybės al.) su didžiule asfaltuota aikšte jos viduryje. Manau galima būtų humanizuoti, nes bendri pėsčiųjų ir dviratininkų šaligatviai atrodo liūdnokai.

Galų gale, įdomumo dėlei patikrinau kiek darbuotojų į savivaldybės administracijos pastatą atvažiuoja į darbą dviračiu: radau du dviračius, vieną iš jų elektrinį, kitą, matyt mažai naudojamą, surūdijusia grandine.

Stovai deja ratlaužiai, neatitinkantys statybos reglamento.

Prie paradinių durų sustojo pasiilsėti tik mano dviratis

Štai čia stovai jau visai patogūs ir įdomios formos – tokių dar nemačiau. Tiesa pastatyti per arti žolės.

Pats susitikimas su meru praėjo labai pozityviai, Vitalijus Mitrofanovas dalinosi ateities planais dviračių infrastruktūrą vis gerinti, klausė patarimų kaip tai padaryti geriau. Sutarėme, kad savivaldybė konsultuosis su dviratininkų bendrija, pasistengs įtraukti dviratininkus į projektavimo procesus, didins savivaldybės darbuotojų kompetenciją. Meras minėjo, kad norėtų kardinalesnių pokyčių ir daugiau vakarietiškos infrastruktūros mieste, tą buvo džiugu girdėti. Užsiminė ir apie gatvių humanizavimą, Vokietijoje matytus pavyzdžius.

Dėl K. Kasakausko g. meras minėjo, kad savivaldybė neturi lėšų kapitaliniam šios gatvės remontui, toks remontas kainuotų milijonus. Bet berods vieningai sutarėme, kad toks remontas labai reikalingas šiai gatvei. Lietuvos dviratininkų bendrijos vienas iš siūlymų projektui ir buvo daryti esminį gatvės pertvarkymą, o ne tik šaligatvių tvarkymą tam, kad būtų sutaupyta daugiau pinigų, kad nereikėtų kelis kartus perdarinėti.

Pabaigai noriu pasidžiaugti, kad jau beveik baigtas dviračių takas Naujoji Akmenė – Akmenė. Liko baigiamieji štrichai.

Minti jau galima ir rekomenduojama! Nesnauskite, akmeniečiai!